Przedstawiamy nasz interdyscyplinarny Zespół: naukowców i praktyków, których łączy wspólna pasja- miłość do przyrody i zgłębiania jej tajemnic oraz miejsc, gdzie natura tętni życiem. Zapraszamy do wyjątkowej okazji skorzystania z ich ogromnych zasobów edukacyjnych, wiedzy i doświadczenia podczas zajęć terenowych, stacjonarnych oraz online.
Kreatorki Doświadczeń:
Wykładowcy i Eksperci/Ekspertki:
Kadra Trenerska i Mentorska:
Sławomir Murawiec – psychiatra, psychoterapeuta, naukowiec, autor głośnej książki „Ornitologia Terapeutyczna”, współtwórca pojęcia „ornitologia terapeutyczna” w światowym piśmiennictwie naukowym, felietonista magazynu „Sens”, pionier nurtu ekopsychiatrii w Polsce.
Jak pisze o sobie nasz Ekspert:
Jestem lekarzem specjalistą psychiatrą i psychoterapeutą z ponad 30-to letnim doświadczeniem.
Ponad 15 lat pracowałem w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, obecnie od kilu lat pracuję w praktyce prywatnej.
W 2021 roku wraz z Prof. Piotrem Tryjanowskim opublikowaliśmy książkę’ „Ornitologia terapeutyczna” .
Uczestniczyłem w wielu badaniach dotyczących wpływu kontaktu ze środowiskiem naturalnym na zdrowie psychiczne. W szczególności były to badania poświęcone relacjom pomiędzy obserwacją ptaków a samopoczuciem i dobrostanem psychicznym. Prowadziłem zajęcia w terenie dotyczące tematyki ekoterapeutycznej zarówno dla profesjonalistów (psychiatrów, psychoterapeutów) jak i pacjentów z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego. Współprowadziłem warsztaty ekoterapii w dolinie Biebrzy wraz z Dr Katarzyną Simonienko.
Wyniki badan naukowych i doświadczenia praktyczne dotyczące wpływu kontaktu z naturą w kontekście zdrowia psychicznego prezentowałam w trakcie wielu konferencji naukowych, w tym w trakcie dwóch kolejnych Zjazdów Psychiatrów Polskich.
Wielokrotnie poruszałam także tą tematykę w wystąpieniach medialnych i wywiadach..
W zakresie pracy jako psychiatra -jestem autorem wielu prac naukowych i popularno- naukowych, opartych na najnowszych doniesieniach i wiedzy,
Jestem współautorem kilku książek, między innymi: „Od neurobiologii do psychoterapii”,„ Depresja 2016” i „Depresja 2017” oraz „Farmakoterapia w psychiatrii ambulatoryjnej” i wspomnianej wyżej 'Ornitologii terapeutycznej”.
Jako ekspert, a także jako Rzecznik Prasowy Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wypowiadam się w mediach na tematy związane z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego i ich leczenia.
Powyższy biogram, jak i wiele innych ciekawych informacji o Autorze można znaleźć na stronie internetowej: http://slawomirmurawiec.pl/
Katarzyna Simonienko – lekarka, psychiatra, certyfikowana ekoterapeutka, przewodniczka terapii leśnej, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych, przewodniczka Białowieskiego Parku Narodowego. Ukończyła Uniwersytet medyczny w Białymstoku w 2008r, specjalizację z psychiatrii w Klinice Psychiatrii UMB w 2015r., pracę doktorską obroniła w 2017r. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Od 2018 r. przewodniczka terapii leśnej (lasoterapii), aktualnie w szkoleniu z psychologii jungowskiej w Stowarzyszeniu Analityków Jungowskich.
Jak pisze o sobie:
Z zawodu, praktyki i zamiłowania jestem lekarzem psychiatrą. Pracę doktorską obroniłam z zakresu wpływu substancji psychoaktywnych na mózg, łącząc zainteresowanie etnobotaniką z psychiatrią. Obecnie pracuję w poradni- w białostockim psychiatrycznym centrum terapii „Mind Health” oraz prowadzę Centrum Terapii Leśnej w Białymstoku. Specjalizuję się w leczeniu zaburzeń lękowych i depresyjnych, bezsenności, wypalenia zawodowego, PTSD, zaburzeń z zakresu ekopsychiatrii (lęk klimatyczny, depresja klimatyczna, wypalenie aktywizmem). Terapię leśną i kąpiele leśne prowadzę regularnie od 2018r, głównie na Podlasiu.
Moje doświadczenie zawodowe obejmuje wieloletnią pracę z pacjentami w Szpitalu Psychiatrycznym im. S. Deresza w Choroszczy w latach 2009-2020 oraz w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w latach 2012-2020, gdzie miałam przyjemność uczyć studentów (pozdrawiam moje grupy!) oraz realizować zainteresowania naukowe. Prowadziłam zajęcia z kryminologii na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz z fitoterapii psychiatrycznej jako wykładowca WSTH na kierunku ziołolecznictwo. Przeszłam szkolenie pracy z zespołem stresu pourazowego metodą przedłużonej ekspozycji (PE, w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej). W 2019r uzyskałam certyfikat przewodnika kąpieli leśnych Forest Therapy Institute (FTI), a następnie weszłam w skład kadry trenerskiej FTI, gdzie w latach 2020-2021 pracowałam również jako mentor dla szkolących się osób. Od 2018r. jestem licencjonowaną przewodniczką Białowieskiego Parku Narodowego. W 2022r. zdobyłam certyfikat z zakresu ekoterapii pod kierownictwem Lindy Buzzell i Mary-Jayne Rust w Pacifica Graduate Institute, USA. Obecnie jestem w trakcie szkolenia z psychologii jungowskiej w Stowarzyszeniu Analityków Jungowskich.
W 2021r. ukazały się trzy moje książki dotyczące korzystnego wpływu lasu na nasze zdrowie: „Lasoterapia”, „Nerwy w las” oraz „Terapia lasem w badaniach i praktyce”. Jestem też współautorką książek z zakresu psychiatrii („Pacjent >>inny<< wyzwaniem opieki medycznej” , „Opieka nad osobami starszymi. Przewodnik dla zespołu terapeutycznego”, „Schizofrenia u kobiet” pod redakcją prof. A. Szulc i prof. P. Gałeckiego), ekoterapii („Natura i zdrowie psychiczne” red. M. Gawrych, 2022) i publikacji naukowych. Prowadzę badania naukowe i współpracuję naukowo z jednostkami badawczymi w kraju i za granicą. Jestem felietonistką „Newsweek Psychologia”- „Felieton prosto z lasu”.
Prywatnie jestem żoną i mamą, maluję, zajmuję się psami ras pierwotnych. Interesuję się psychologią jungowską, teorią biofilii, wdrażaniem rozwiązań biofilnych w środowisku zurbanizowanym, relacjami ludzko-zwięrzęcymi i ogólnie ludzko-nieludzkimi, legendami, dawnymi kulturami europejskimi (Celtów, Słowian, Wikingów) oraz plemiennymi. Od dziecka fascynowało mnie ziołolecznictwo, stąd początkowe publikacje w magazynie „Panacea” dotyczące wpływu roślin na zdrowie człowieka. Praca naukowa umożliwiła mi poszerzenie tych zainteresowań.
Więcej o dr Simonienko na stronie https://www.forest-therapy.pl
Bogdan Jaroszewicz – profesor biologii, kierownik Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni wicedyrektor Białowieskiego Parku Narodowego. Zajmuje się ekologią lasu naturalnego. Autor wielu publikacji i rozpraw naukowych. Swoją działalnością naukowo-dydaktyczną popularyzuje wartości naukowe i przyrodnicze Puszczy Białowieskiej. Członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Polskiego Towarzystwa Botanicznego oraz IUCN (Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Od 2019 roku członek – korespondent, a od 2014 członek zwyczajny Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. W latach 2011-2014 prof. Jaroszewicz był członkiem Komitetu Ochrony Przyrody PAN, od roku 2019 członkiem Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Środowiskowej PAN a od 2023 członkiem Komisji Ochrony i Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi Oddziału PAN w Białymstoku i Olsztynie. Laureat Nagrody Ministra Środowiska „Za szczególne osiągnięcia naukowo-badawcze w zakresie ochrony, kształtowania i użytkowania środowiska i jego zasobów”, za pracę: Katalog fauny Puszczy Białowieskiej (Red.: Gutowski J. M., Jaroszewicz B.), Warszawa, 5 lipca 2002.
W 1992 uzyskał tytuł zawodowy mgr inż. leśnictwa „Badania dendrochronologiczne nad świerkiem Picea abies (L.) Karst. w Babiogórskim i Białowieskim Parku Narodowym.”, w 2000 r. obronił pracę doktorską i uzyskał stopień dr n. biologicznych dysertacją „Zagadnienie odrębności taksonomicznej Carterocephalus palaemon tolli Krzywicki, 1967 w Puszczy Białowieskiej.” , otrzymując wyróżnienie Rady Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za przygotowaną rozprawę i przebieg publicznej obrony. W 2013 uzyskał stopień dr hab. na Uniwersytecie Warszawski,m pt. „Wpływ endozoochorycznego rozprzestrzeniania nasion przez żubra Bison bonasus na skład gatunkowy i frekwencję roślin oraz glebowe banki nasion ekosystemów leśnych”, w 2019 otrzymał tytuł profesora w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych.
Joanna Wojsiat (wcześniej Podgórska) – biolożka molekularna i biotechnolożka, doktor nauk biologicznych w dyscyplinie biochemia (neurochemia) Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Konsultantka naukowa, autorka publikacji naukowych, popularno-naukowych, monografii. Absolwentka Psychosomatyki i Somatopsychologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, Dietetyki Sportowej na Akademii Wychowani Fizycznego w Warszawie oraz kierunku Prowadzenie i Monitorowanie Badań Klinicznych na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Obecnie, wykładowczyni akademicka SWPS w Warszawie i Poznaniu. Członkini Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, członkini Rady Naukowej Wise Future oraz Fundacji Bądź.
Współtworzy autorskie projekty-naczynia służące kolektywnemu dojrzewaniu.
Jak pisze o sobie na stronie https://conferencegestalt.com/pl/monika-gendek/:
Praca w obszarze głębokiego spotkania z samym sobą i innymi wezwała mnie wiele lat temu. Ciekawość tego, co niewidzialne, intuicyjne, podlegające alchemicznej transformacji poprzez kontakt, poprowadziła mnie spiralną ścieżką do studiowania psychologii i psychoterapii. Zachwyciłam się kreatywnym wymiarem filozofii i praktyki Gestalt. W późniejszym okresie mojej działalności akademickiej skupiłam się na zjawisku parentyfikacji, wypalenia zawodowego i wizerunku ciała w zawodach pomocowych. Współredagowałam czasopismo „Phenomenon” poświęcone psychoterapii Gestalt. (…) Prowadzę warsztaty dla osób zainteresowanych integracją procesu psychoterapeutycznego z pracą w naturze. Interesują mnie psychologiczne zjawiska późnego antropocenu i jakość kontaktu z „dzikim ja”. (…)
Jestem zaangażowana w projekty społeczne związane z aktywizmem klimatycznym i wspieraniem kultury terapeutycznej w budowaniu praktyk na rzecz zdrowia. Prowadzę spotkania superwizyjne dla osób z różnych metod terapeutycznych. Moją intencją jest ucieleśniona praktyka, w której głęboko uzdrawiającą jakością jest zaangażowana obecność.
Kasia Rutkowska – absolwentka Instytutu Zielarstwa i Terapii Naturalnych, w którym ukończyła kurs zawodowy Zielarz Fitoterapeuta.
Nasza ekspertka o sobie:
Moje zamiłowanie do przyrody ma swe korzenie w dzieciństwie, kiedy często jeździłam na wieś do dziadków mieszkających na skraju Puszczy Knyszyńskiej, a drugie tyle spędzałam z rodzicami na działce ROD. To właśnie na podlaskiej wsi, spędzając większość czasu na podwórku, bawiłam się w tzw. „sklep”, w którym dzikie rośliny były produktami spożywczymi (np. nasiona tasznika – chlebem) i poznawałam gatunki kwiatów, które dziś przeżywają swój renesans (aksamitki, nagietki, bratki, dalie, ostróżki, astry i wiele innych) . Zainteresowanie roślinami powróciło ze zdwojoną siłą w życiu dorosłym, a decyzja o uporządkowaniu wiadomości dotyczących wiedzy o leczeniu roślinami narodziła się w czasie pandemii.
Zawodowo jestem związana z edukacją od 2000r. jako nauczycielka języka francuskiego (mgr lingwistyki stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego), co dało mi możliwość zdobycia doświadczenia w pracy z ludźmi w każdej grupie wiekowej. Zainspirowana bioróżnorodnością w lesie, intuicyjnie stosowałam interdyscyplinarność na lekcjach, łącząc edukację językową z edukacją artystyczną. Jednak otwartość na alternatywne metody nauczania oraz zachwyt przedszkolami i szkołami leśnymi nie wystarczyły, by pozostać w systemie nauczania ponieważ to właśnie okazały i arcyciekawy świat roślin wchłonął mnie na dobre.
Prywatnie jestem opiekunką niewychodzącego stada uratowanych i wyciągniętych z tarapatów kotów, w tym niepełnosprawnego ale pełnosprytnego suwaczka – Ptysia.
Kilkanaście lat temu założyłam markę biżuterii artystycznej „Kasia Rutkowska – Biżuteria Autorska”, tworzonej ze srebra i minerałów, do której pomysłów i inspiracji nieustająco dostarcza mi otaczająca przyroda.
Fitoterapeutka, pasjonatka aromaterapii, podróżniczka, mama, właścicielka marki AROMA IKIGAI – naturalne aromaterapeutyczne produkty, wspierające ciało, ducha i umysł. Od wielu lat zafascynowana zdobywaniem wiedzy, poszerzaniem swojej świadomości i rozwojem osobistym.
Absolwentka:
-Akademii Seeking Greatness, programu Coachingowego Thinking into Results;
-Instytutu Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych S.C – ukończony Kurs Zawodowy Zielarz Fitoterapeuta i Kurs Zielarsko-Medyczny z Zakresu Towaroznawstwa Zielarskiego;
-kursów z zakresu aromaterapii i naturalnego perfumiarstwa prowadzonych przez Inez Rogozińską;
-WidnoKręgu – Rocznej Szkoły Rozwoju Osobistego dla Kobiet – warsztatów rozwoju duchowego i osobistego prowadzonych przez Kamilę Jankowską.
-Certyfikowany Coach Oddechu (Certified Diploma Master Practitioner) – absolwentka IV-ej edycji Nowej Szkoły Oddechu opartej o metody takie jak: Integracja Oddechem, Obecność przez Oddech, coaching, techniki oddechowe, terapie systemowe, medytacje, NLP, prowadzonej przez Grzegorza Pawłowskiego, Kamę Jankowską, Iwonę Kubiak i Sylwestra Adamczuka;
-filologii germańskiej i niderlandzkiej UW.
W kontekście aromaterapii pisze o sobie:
Wrażliwa na zapachy, zarówno te „piękne”, jak i te „brzydkie”, byłam już w dzieciństwie. Uwielbiam odkrywać nowe, nieznane mi wcześniej rośliny i zapachy – jak chociażby frangipani czy kadzidłowca czy delektować się zapachem rodzimych kwiatów mirabelki. Praca z olejkami eterycznymi daje mi dużo radości i satysfakcji. Głęboko wierzę, że aromaterapia stanowi potężne wsparcie dla ciała, ducha i umysłu. Dowodów na terapeutyczne działanie aromaterapii i jej skuteczność dostarczają, rzecz jasna, również badania naukowe, w tym liczne badania kliniczne.
Maria Rothert-Proniewicz – z wykształcenia architektka krajobrazu i leśniczka.
Jest także menadżerką turystyki i hotelarstwa, a także moderatorką Design Thinking.
Od 2021 r. certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych Forest Therapy Hub oraz członkini Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych.
Prowadzi kąpiele leśne dla grup i indywidualne, warsztaty oraz wykłady pod szyldem „Przytul las” (www.przytullas.com.pl).
Autorka artykułów nt. wpływu lasu na zdrowie człowieka, uczestniczka programów TV, podcastów, prelegentka podczas paneli dyskusyjnych (m.in. Polska Moc Biznesu), konferencji i warsztatów krajowych i międzynarodowych.
Od grudnia 2021 r. Mieszka w Olsztynie, gdzie nawiązuje współpracę z lokalnymi fundacjami, resortami, organizatorami wydarzeń z zakresu zdrowego stylu życia, celem wprowadzenia kąpieli leśnych do oferty oraz organizowania wspólnych wydarzeń, gdzie natura odgrywa główną rolę.
Las jest miejscem, w którym znajduje spokój. Tam jej myśli przepływają swobodnie, a głowa i serce inspirują się i napędzają do ciągłych poszukiwań.
Bartek Guentzel – przyrodniczy samouk, który najwięcej wiedzy i doświadczenia zdobył w okresie dzieciństwa, podczas wypraw do lasu, biwaków, czy wakacji spędzanych na wsi. Skończył Szkołę trenerów edukacji przyrodniczej, brał również udział w rocznym polsko-niemieckim kursie Dzikiej Pedagogiki i Akademii Tropienia, ale to właśnie swobodna zabawa w okresie dzieciństwa ukształtowała w nim relacje z przyrodą i wzbudziła zachwyt, który nie opuszcza go do dziś.
Jest autorem książki Schronienia, biwaki i improwizowane noclegi. Prowadzi i jest autorem oraz współautorem wielu projektów edukacyjnych, takich jak: Wyprawy Małych Traperów, Leśna Banda, Kurs Edukacji i Animacji Przyrodniczej, Reycklersi, Dzikie Baby czy Ekspedycja Rodzinna, które spaja pod szyldem Droga Do Lasu. Jego Leśne Bandy są obecnie najbardziej rozpowszechnionym w Polsce programem edukacji przyrodniczej dla szkół podstawowych. Bierze w nich udział około 5 tysięcy dzieci rocznie.
Jestem też autorem obrazkowych „Instrukcji postępowania w pierwszej pomocy”, które rozeszły się w nakładzie ponad 2000 sztuk -> https://tomaszmodrzewski.pl/sklep/instrukcje-postepowania-w-pierwszej-pomocy/
Na co dzień staram się doceniać życie, utrzymywać zdrowy balans między pracą, a obowiązkami rodzinnymi i traktować ludzi tak, jak sam chciałbym być traktowany.
Marzena Żachowska – certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych, socjoterapeutka, psychotraumatolożka, trenerka TUS (trening umiejętności społecznych). Specjalistka kynoterapii – przyjaciółka przeszkolonego psa terapeutycznego, wpisana do rejestru Certyfikowanych Kynoterapeutów. Nauczycielka dyplomowana biologii i przyrody – ramach działalności edukacyjnej – autorka i koordynatorka wielu szkolnych projektów promujących ochronę środowiska naturalnego i docenianych przez Fundacją Nasza Ziemia, Fundację dla Edukacji Ekologicznej oraz Warmińsko – Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
Od ponad 20 lat pedagożka specjalna (resocjalizacja i oligofrenopedagogika) i terapeutka pracująca z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnościami intelektualnymi i sprzężonymi z tym chorobami oraz z ich rodzicami/ opiekunami w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Elblągu, z małymi dziećmi zagrożonymi niepełnosprawnością w Ośrodku Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczym „Elbląski Maluch” oraz w Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym.
Od 2012 powołana przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zasiada w składzie Rady Naukowo Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Elbląsko – Żuławskie” pełniąc rolę sekretarza. Od 2021 roku zaś w składzie Rady Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej – pełni funkcję zastępczyni przewodniczącego.
Założycielka firmy Leśne Zanurzenie oraz gabinetów terapeutycznych.
Terapeutka pracująca w nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (Brief Solution Focused Therapy), członkini Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Posiada międzynarodowy certyfikat Advanced Solutions Focused Practitioner IASTI (International Alliance od Solution – Focused Teaching Institutes z siedzibą w Belgii). Jest praktyczką metody Kids’Skills – Dam radę! I I’m proud of You – Jestem z Ciebie dumny! fińskiego psychiatry dr Bena Furmana oraz programu Szkoła dla Rodziców i Wychowawców.
W trakcie studiów z zakresu psychotraumatologii na Uniwersytecie Gdańskim.
Edukatorka seksualna wspierająca wiedzą dzieci, młodzież z niepełnosprawnościami oraz ich rodziców i nauczycieli w radzeniu sobie z problemami okresu dojrzewania.
Z dbałości o zdrowie – podążająca ścieżką szkoleniową i czerpiąca całymi garściami z Mindfulness Based Stress Reduction – absolwentka kursu podstawowego i zaawansowanego.
Prywatnie – mama nastolatka i studentki, przyjaciółka męża oraz samoyeda i china japońskiego zakochana w swoich lasach – Mierzeja Wiślana i Wysoczyzna Elbląska. Kobieta w rozwoju, w drodze, zakopana w książkach, jesienią w liściach, ukojenia doznająca i zatrzymująca się dopiero w lesie.
Szerzej o Jej kompetencjach można poczytać również: https://lesnezanurzenie.pl/o-mnie/
Katarzyna Grabka – certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych, dyplomowana edukatorka przyrodniczo-leśna, leśna przewodniczka.
Fundatorka i Prezeska Zarządu Fundacji Leśne Projekty. Członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych.
Od kilku lat zgłębia temat terapeutycznej mocy lasu oraz wpływu przyrody na zdrowie i samopoczucie. Odwiedziła pierwszy na świecie, certyfikowany ośrodek shinrin-yoku Akasawa Recreational Forest w Japonii, gdzie doświadczyła praktyki kąpieli leśnej u źródła. Ukończyła kurs certyfikowanej przewodniczki kąpieli leśnych w Forest Therapy Institute, posiada certyfikację Fortest Therapy Hub.
Absolwentka kursów: „Żywe Opowieści” i „Podróż do Zaczarowanego Lasu” Pracowni Edukacji Żywej.
Jest miłośniczką przyrody, a swoją pasją dzieli się, prowadząc kąpiele leśne dla dzieci i dorosłych, wyprawy rodzinne oraz leśne warsztaty dla szkół i przedszkoli. Zanim pasja do przyrody skłoniła ją do zmiany kierunku zawodowego i poświęcenia się pracy związanej z leśnymi aktywnościami, przez 14 lat pracowała jako project managerka w komunikacji marketingowej zajmując się m.in. przygotowaniem, planowaniem i realizacją kampanii promocyjnych oraz eventów. Wykształcenie wyższe zdobyła na politologii, specjalność: dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Ukończyła również studia podyplomowe: Komunikacja perswazyjna: Reklama, Public Relations, Promocja Polityczna.
Obecnie, jako certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych, pomaga ludziom w odnalezieniu spokoju i harmonii wśród drzew i natury. Jest przekonana, że kontakt z przyrodą jest niezbędny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, a kąpiele leśne są doskonałym sposobem na relaks i regenerację.
Więcej o Niej na stronie https://lesneprojekty.pl
Adam Markuszewski – twórca koncepcji Leśnych Spacerów nawiązujących do japońskich kąpieli leśnych. Rozwija je od 2015 roku, a po 2018 roku wspólnie z Martą Ostrowską. Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych. Przewodnik po Puszczy Kampinoskiej, trener (członek Stowarzyszenia Trenerskiego Organizacji Pozarządowych), facylitator i opowiadacz. Prowadził wiele kąpieli leśnych dla instytucji, organizacji, zespołów, małych grup, par, również indywidualnych osób. Swoją pracę poddaje superwizji. Jest twórcą kąpielowego audiospaceru dla Łazienek Królewskich. Na co dzień pracuje w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, gdzie realizuje audyty ekologiczne.
Więcej o Nim na stronie https://lesnespacery.pl
Fotografie Adama: Maciej Ratuszny
Joanna Ciepielewska – trenerka kompetencji miękkich, edukatorka, coach, aktywistka. Założycielka i wiceprezeska Fundacji Tu i Tam. Od ponad 15 lat współpracuje z NGO w obszarze edukacji. Tworzy i realizuje projekty. Członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych. Certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych Forest Therapy Institute i Forest Therapy Hub. Od 2020 roku prowadzi projekt Poczucie Lasu, w którym zaprasza osoby do uważnego spotkania z Naturą.
Jak pisze o sobie:
Moim niewyczerpanym źródłem energii i radości jest Las.
Jako certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych i ekoterapeutka wierzę, że las nie tylko leczy trudne emocje, ale także pozwala organizmowi na samoleczenie. Zakochałam się w tej terapii z wielu powodów: pomogła mi pokonać wypalenie zawodowe i zrozumieć znaczenie lasu dla zdrowia emocjonalnego i fizycznego mieszkanki miasta. Ta osobista podróż rozpoczęła się rankiem, kiedy pod oknami mojego domu wycięto wiele drzew. Puste i pozbawione życia okna domu zaczęły sprawiać przytłaczające wrażenie. Szukając sposobów na wyjście z przygnębiającego nastroju, intuicyjnie zaczęłam spędzać więcej czasu na łonie natury, a kiedy poznałam japońską technikę shinrin-yoku – kąpieli leśnych – i zaczęłam ją praktykować, szybko poczułam ulgę. Wrócił do mnie spokój i radość. Próbując dowiedzieć się, czy przyroda (lub jej brak) rzeczywiście ma wpływ na kondycję człowieka, natrafiłam na szereg badań, które to potwierdziły, m.in. na japońskie badanie autora słynnej książki „Shinrin-yoku”, doktora Qinga Li. „Korzenie problemów współczesnego człowieka leżą w jego wyobcowaniu od natury, środowiska, w którym ewoluował przez miliony lat i które jest zapisane w jego genach. Zamknięci w biurach i domach, większość naszego życia, łącznie z komunikacją, toczymy wirtualnie. Nie tylko stajemy się coraz bardziej chorzy fizycznie i psychicznie, ale jesteśmy coraz bardziej przepracowani i nieświadomi środowiska naturalnego, które jest tak istotne dla naszego przetrwania” – mówi autor.
Jesienią 2019 roku ukończyłam szkolenie w Forest Therapy Institute, zostając certyfikowaną przewodniczką kąpieli leśnych na Litwie. Od tego czasu prowadzę kąpiele leśne w Wilnie i innych lasach na Litwie i poza nią. W 2023 roku uzyskałam Certyfikat Ekoterapii w Pacifica Graduate Institute pod okiem Lindy Buzzell (książka „Ekoterapia”) i Mary-Jayne Rust (książka „Ekopsychoterapia”). Moje coraz większe zainteresowanie naukowe stanowi ekolingwistyka – powstająca interdyscyplinarna dziedzina badająca, w jaki sposób słowa, których używamy i historie, które sobie opowiadamy, kształtują nasze podejście do natury.
Oprócz książki Qinga Li przetłumaczyłam inne pozycje: beletrystykę, literaturę faktu i poezję z kilku języków, w tym ukraińskiego, który jest moim drugim językiem ze względu na pochodzenie i korzenie. Kończę właśnie tłumaczenie książki Amosa Clifforda „Twój przewodnik po leśnych kąpielach” z języka angielskiego na język litewski.
Moim celem jest inspirowanie ludzi, aby spędzali więcej czasu na łonie natury, bez poczucia, że są jej właścicielami, ale raczej, że są jej częścią i mogą czerpać z niej zdrowie, dobre samopoczucie i inspirację.
Źródła i inne informacje: https://shinrinyoku.lt
Marta Cichowska – Napiórkowska -przewodniczka kąpieli leśnych, ukończyła studia podyplomowe z hortiterapii na Uniwersytecie Warmińsko -Mazurskim pod okiem Beaty Płoszaj Witkowskiej, wiceprezeska Fundacji Strefa Przetrwania, nauczycielka metody Butejki w trakcie certyfikacji. Pojawienie się na świecie jej drugiej córki spowodowało, że stała się pomysłodawczynią i współprowadzącą jednego z pierwszych przedszkoli leśnych w Polsce. Od 2016 r. Przedszkole Leśne „Włóczykij” w Ostrołęce tworzyło miejsce dla dziecka z niepełnosprawnością ruchową, w którym była cieniem i autorką planu terapeutycznego dziewczynki umożliwiając jej rozwój poprzez kontakt i ruch w naturze.
Zachwycająca, bogata, przepastna… Głęboka, bioróżnorodna, prastara. O Puszczy Białowieskiej można pisać wiele, mało kto jednak wie, że liczy Ona sobie… ponad 10 000 lat. Jest więc zdecydowanie najstarszą Osobą w naszym ludzko-pozaludzko-krajobrazowym zespole. To od Niej uczymy się, jak powinny przebiegać naturalne procesy, czym jest koegzystencja, jakie drzemią w nas instynkty i jak natura potrafi rozwiązywać trudności. Obserwując Jej mieszkańców, którzy jednocześnie budują Jej wspaniały organizm, dowiadujemy się, czym są relacje, rodzina, współzawodnictwo i wsparcie, jaki jest sens istnienia, życia i umierania oraz odradzania się. W końcu to w Niej, jak w zwierciadle odbijamy się w cąłości z naszymi ciałami i psychikami. Niczym jungowska mandala jest obrazem jaźni- pierwotnym, naturalnym, pomieszczającym światło i cień, świadomość i nieświadomość oraz wszelkie archetypy.
Puszcza Białowieska to las unikalny na skalę światową, rozpościerający się na tereny Polski i Białorusi. Zachowały się tu jedne z ostatnich dużych fragmentów nizinnego lasu Europy. Stanowi środowisko życia dla wielu rzadkich gatunków – od największej na świecie wolnej populacji żubra, przez ptaki, motyle, chrząszcze, rośliny czy grzyby. Las naturalny nie rośnie „od linijki” – drzewa są w różnym wieku, tworzą kilka pięter, mają też różnorodny skład gatunkowy. Duża ilość martwego drewna, którego nikt nie wywozi, zamienia się w naturalny nawóz, dzięki czemu rośliny są tu wyjątkowo duże, zdrowe, a sama Puszcza może być domem dla istot, które żyją tylko i wyłącznie dzięki martwemu drewnu- owadów, śluzowców czy grzybów – właśnie tu wciąż odkrywa się nowe gatunki, które badane są pod kątem nowych leków, np. antynowotworowych. Zachowały się tu bardzo rzadkie w skali kraju zbiorowiska leśne, takie jak borealna świerczyna na torfie czy dębniak turzycowy. Las odnawia się sam, bez ingerencji człowieka, chociaż proporcje populacji różnych drzew zmieniają się z upływem czasu. I dlatego tak bardzo lubię prowadzić tu warsztaty – nie znam drugiego miejsca o tak ogromnej bioróżnorodności! Właśnie do takiego typu lasów my, mieszkańcy Europy Środkowej, byliśmy przyzwyczajeni przez stulecia.
Puszcza Białowieska ma też części zagospodarowane, nasadzone przez człowieka. Wyglądają one zupełnie inaczej niż np. obszary ochrony ścisłej. Nie są to zwykle grądy, lecz bory – lasy iglaste bardziej typowe dla Skandynawii, terenów chłodniejszych i bardziej zasobnych w wodę. Tutaj są one głównie pozostałością nasadzeń z okresu między- i powojennego.
Puszcza jest stara. Ma ponad 10 000 lat, a średni wiek jej drzewostanów w obszarze ochrony ścisłej w Polsce wynosi 130 lat, przy czym większość drzew ma ich ponad 100. Tysiące drzew mają rozmiary pomnikowe. Nic dziwnego, że przemierzając jej tereny, do głowy przychodzą nam różne legendy, przypominają się baśnie, budzą skojarzenia, na które nie wpadlibyśmy w mieście.
Jest tu wiele szlaków pieszych i rowerowych oraz miejsc do wypoczynku. Można pływać kajakiem, uprawiać nordic walking, poznawać przyrodę pod okiem specjalistów bądź po prostu wypocząć. Warto tu przyjechać, żeby zobaczyć, jak kiedyś w całym naszym kraju wyglądał las i jak powinien – taki zdrowy las – wyglądać dziś. Warto ją chronić, bo drugiej takiej nie ma i nie będzie – chyba, że za kolejne 10 000 lat.
Dobry szpital ma wielu specjalistów, oddziałów i bogate doświadczenie. Dbajmy, by nasze lasy były zróżnicowane, wiekowe, pełne martwego drewna, gdzie żyją niewystępujące w lasach gospodarczych mikro- i makrobiota. By kompleksowo wpływały na nasze zdrowie, czyniąc nas bardziej świadomymi, odpornymi, wypoczętymi i szczęśliwymi.
Powiedzieć polska Amazonia, to jakby nie docenić Jej unikalnego charakteru. Jej imię wywodzi się z języka starobałtyjskiego, którego echa odnajdujemy w dzisiejszym litewskim: bebras to Bóbr, a ich w Biebrzy jest mnóstwo. Biebrza w pewien sposób jednoczy Polskę i Litwę, dlatego też jest tak ważna dla naszego międzynarodowego zespołu – poprzez Kanał Augustowski łączy się z Niemnem. Na całej długości płynie pradoliną, największym w Polsce naturalnym retencyjnym zbiornikiem okołorzecznym. Dzika, nieujarzmiona, rozlewająca szeroko, goszcząca, karmiąca i wychowująca tysiące ptaków. Tętniąca życiem o każdej porze roku. Zimą naznaczona tropami buszujących po lodzie i śniegu wydr, wilków, bobrów, w zaciszu iglastych lasów chowająca rysia, liczne gatunki dzięciołów… Wiosną celebrująca życie w całej rozciągłości, iskrząca błękitem wody i żółtymi łanami kaczeńców, ukazująca co rusz inne skarby botaniczne, jak szachownica, obuwiki czy inne przepiękne gatunki bagiennych storczyków. Rozkrzyczana głosami walczących batalionów, tokujących rycyków, nawołujących żurawi, przeglądająca w lustrze swych wód łagodne, ogromne łosie. Latem pachnąca, kusząca chłodem lasów, kwieciem Carskiej Drogi, gościną cudnych miejsc i gawędami nietuzinkowych ludzi, jak Król Biebrzy czy Darek Karp Szary Wilk. Zapraszająca podróżujących pieszo, rowerem, balonem, tratwą, kajakiem, prosząca o powolną jazdę kierowców, drżąca o swoje dzieci na asfalcie- lisięta, zaskrońce, ptactwo. Jesienią niosąca echa grupujących się żurawi, rykowiska, bukowiska… czekająca na mróz i kolejny rok. Taka jest Biebrza. Pełnia niespodzianek, unikatów, rzadkich gatunków owadów (niepylak mnemozyna), ptaków (wodniczka), roślin (rosiczki, obuwiki), ssaków i innych istnień, ryb i… łosi, których jest największą ostoją w Polsce.
Biebrza jest idealnym krajobrazem do nauki i doświadczania lasoterapii, ornitologii terapeutycznej, uważności w przyrodzie, roznieca ciekawość, wzbudza zachwyty, otula i koi. Od kilku lat nasi trenerzy i eksperci prowadzą tu regularnie wydarzenia ekoterapeutyczne, warsztaty oraz sami ładują akumulatory, by pogłębiać osobistą relację z Naturą. Jak każda rzeka, Biebrza ma swój charakter- barwny, głęboki, ciekawy i mający wiele opowieści do zaoferowania. Niejedno widziała, niejedną tajemnicę skrywa, lecz uważnym i szanującym Ją obserwatorom uchyla ich rąbka chętnie. Od tej wyjątkowej Osoby- Rzeki możemy nauczyć się niejednej lekcji o równowadze światła i cienia, płynności, tym co nad powierzchnią i tym, co ukryte. O tym, jak pływać, nurkować i latać ponad powierzchnią nurtu wody i życia.