Krąg Kobiet w drodze do Pełni 2025

Zapraszamy Was na wyjątkowe warsztaty oparte na psychologii jungowskiej – Krąg Kobiet w drodze do Pełni. Tematem przewodnim będą cztery jungowskie funkcje psychiczne: intuicja, intelekt, percepcja oraz uczucia, a zajmować się będziemy także procesem twóczym, snami, pracą z ciałem oraz opowieścią.

W rozumieniu Carla Gustava Junga, twórcy psychologii głębi, Pełnia (niem. Ganzheit, ang. wholeness) to centralne pojęcie związane z jego koncepcją indywiduacji, czyli procesu psychicznego prowadzącego do zintegrowania wszystkich aspektów osobowości. Proces ten trwa całe życie, lecz szczególnie wyraża się w jego drugiej połowie, kiedy stajemy się coraz bardziej dojrzałe. Znacie powiedzenie, że prawdziwe życie zaczyna się po czterdziestce, wcześniej to tylko wersja testowa? 😉 To trochę tak a propos…

Pełnia u Junga oznacza stan psychicznej całości, w którym różne elementy psychiki – świadome i nieświadome – zostają zintegrowane w jedno spójne „Ja” . To nie oznacza doskonałości ani stanu bez konfliktów, lecz świadomość i akceptację wszystkich aspektów siebie, również tych trudnych, wypartych czy sprzecznych.

Kluczowe pojęcia związane z Pełnią:

  1. Self (Jaźń) – według Junga to archetyp Pełni i centrum całej psychiki, zarówno świadomej, jak i nieświadomej. Self to więcej niż ego – jest nadrzędnym punktem odniesienia, do którego zmierza indywiduacja.
  2. Indywiduacja – proces dochodzenia do Pełni, czyli do urzeczywistnienia Jaźni. Wymaga integracji:
    • Cienia – wypartych, nieakceptowanych aspektów siebie,
    • Animy/Animusa – pierwiastków płci przeciwnej w psychice (u mężczyzny: anima, u kobiety: animus),
    • Persony – społecznej maski, którą nosimy w relacjach z otoczeniem.
  3. Pełnia ≠ ego – Jung wyraźnie odróżnia ego (świadome „ja”) od Pełni. Ego to tylko część psychiki, która musi nauczyć się współistnieć z głębszymi, często nieświadomymi warstwami.

Symbolika Pełni

Jung uważał, że Pełnia często objawia się w symbolach mandali, czworokąta, krzyża, koła – form, które wskazują na jedność i równowagę przeciwieństw. Formy te zwykle zawierają w sobie cyfrę cztery, która wg niego symbolizuje doskonałość. Wewnętrzny rozwój i indywiduację odwołuje też do procesów alchemicznych, czerpiąc z bogatej symboliki nie tylko samej alchemii, ale też różnorodnych mitologii i kultur. 

nauczyciele

Cztery funkcje psychiczne są kluczowym elementem typologii psychologicznej C.G. Junga. Stanowią one sposób, w jaki człowiek poznaje rzeczywistość i reaguje na nią – czyli jak przetwarza informacje i podejmuje decyzje.

Jung podzielił funkcje psychiczne na dwie główne grupy:

  1. Funkcje poznawcze (percepcyjne) – odpowiadają za to, jak postrzegamy świat:

Percepcja zmysłowa  – odbieranie rzeczywistości przez zmysły; skupienie na faktach, detalach, tym co konkretne i obecne tu i teraz.

Intuicja – postrzeganie przez nieświadome przeczucia, symbole, obrazy; orientacja na możliwości, przyszłość, znaczenia ukryte.

  1. Funkcje oceniające (racjonalne) – odpowiadają za to, jak oceniamy i reagujemy na to, co postrzegliśmy:

Myślenie – ocenianie rzeczywistości w oparciu o logikę, obiektywne zasady, analizę i strukturę.

Odczuwanie  – ocenianie rzeczywistości przez pryzmat wartości, relacji, emocji i znaczenia dla osoby.

Każdy człowiek ma wszystkie cztery funkcje – ale w różnym stopniu rozwinięcia:

Jedna z nich dominuje – to funkcja dominująca, najczęściej używana, najlepiej rozwinięta.

Dwie kolejne są funkcjami pomocniczymi – wspierają funkcję dominującą, choć są mniej świadome.

Ostatnia, najsłabiej rozwinięta, to funkcja czwarta (inferior function) – zazwyczaj nieuświadomiona, często nieakceptowana lub trudna.

Funkcje psychiczne mogą być skierowane na zewnątrz (ekstrawertycznie) lub do wewnątrz (introwertycznie). To oznacza, że np. myślenie ekstrawertyczne różni się od myślenia introwertycznego:

Myślenie ekstrawertyczne – oparte na zewnętrznych zasadach, logice świata.

Myślenie introwertyczne – bardziej subiektywne, refleksyjne, ukierunkowane na wewnętrzne idee. Z tych funkcji Jung wyodrębnił 8 typów psychologicznych:

Ekstrawertyczne i introwertyczne wersje każdej z czterech funkcji dominujących, czyli np. ekstrawertyczny intuicyjny, introwertyczny czuciowiec itd.

nauczyciele(1)

Podczas październikowych warsztatów porozmawiamy sobie u funkcjach psychologicznych i spróbujemy doświadczyć każdej z nich:

1.Percepcja:

  • zanurzymy się w Przyrodzie z zaangażowaniem wszystkich zmysłów poprzez ćwiczenia aktywujące ich działanie, kąpiel leśną i mindfulness w naturze
  • popracujemy z ciałem dzięki ćwiczeniom oddechowym i wspólnym aktywnościom tanecznym niewymagającym żadnych wcześniejszych umiejętności

2. Myślenie:

  • przyjrzymy się teoretycznym założeniam procesu indywiduacji
  • zatrzymamy przy fragmentach książki „Mapa Duszy” M. Steina

3. Uczucia:

  • przyjrzymy się naszym emocjom i uczuciom w kontakcie z Przyrodą, w Kręgu, w relacjach z istotami innymi niż ludzkie

4. Intuicja:

  • doświadczymy kontaktu z nieświadomością poprzez wspólną przestrzeń wymiany marzeń sennych
  • popracujemy z metaforą i symbolami za pomocą narzędzi takich jak karty metaforyczne
  • stworzymy przestrzeń do snucia wspólnych opowieści i poszukamy ich znaczenia indywidualnego i zbiorowego
  • poruszając temat kamienia filozoficznego, stworzymy biżuterię z naturalnych kamieni i przyjrzymy się jej symbolice osobistej i zbiorowej
  • poszukamy metaforycznych i symbolicznych treści w Przyrodzie podczas kąpieli leśnej

Prowadząca: zajęcia poprowadzi dr n. med. Katarzyna Simonienko, psychiatra, certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych i terapii leśnej, w trakcie szkolenia z psychologii głębi w Stowarzyszeniu Analityków Jungowskich, autorka książek „Nerwy w las. Jak odnależć spokój i radość życia”, „Lasoterapia”, „Terapia lasem w badaniach i praktyce”. Dr Simonienko posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu leśnych spacerów terapeutycznych bazujących na pracy ze zmysłami, metaforą i symbolem oraz zajęć ekoterapeutycznych. Certyfikat ekoterapeutki ukończyła na jungowsko zorientowanej Pacifica Graduate Institute, USA. Regularnie pracuje z nieświadomością podczas indywidualnej szkoleniowej analizy jungowskiej.

Miejsce: 

Przepiękny, położony w pobliżu lesistego Rezerwatu Kadyny oraz Zalewu WIślanego

Kadyny Folwark Hotel & SPA
ul. Kadyny 18
82-340 Tolkmicko
https://kadyny.com.pl/ 

Czas: 24.10.2025 piątek (od godziny 11:00) – 26.10.2025 niedziela (do godziny 16:00)

Cena: w promocyjnej cenie 2200 zł brutto – cena obowiązuje przy wpłaceniu pełnej kwoty do końca sierpnia 2025r.

Od 01.09.2025: 2500 zł brutto – cena regularna (wystawiamy faktury)

W zakresie opłaty:

– warsztaty teoretyczne i praktyczne

– wyżywienie wegetariańskie (3 posiłki)

– noclegi w pokojach 2 – osobowych

– materiały i upominki o łącznej wartości około 250 zł

Warsztaty rozpoczynają się w piątek przed południem, pierwszym przewidzianym posiłkiem jest obiad, a kończą w niedzielę po południu – ostatnim przewidzianym posiłkiem również jest obiad.

Zapisy: przez poniższy formularz. Obowiązuje kolejność
zgłoszeń. Prosimy o przesłanie formularza i oczekiwanie na email zwrotny
potwierdzający miejsce na kursie oraz zawierający numer konta do wpłat.
Gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 500 PLN w
ciągu 5 dni roboczych od daty otrzymania w/w maila.

Zapraszamy i do zobaczenia w terenie!

Krąg Kobiet
Leave this field blank

REGULAMIN WARSZTATÓW „Krąg Kobiet w drodze do Pełni. Cztery Jungowskie funkcje psychologiczne" 2025

  1. Zajęcia terenowe odbywają się w terenie przyrodniczym: na szlakach, na terenie ośrodka agroturystycznego, oraz poza wyznaczonymi szlakami, w różnych (zmiennych) warunkach atmosferycznych. Grupa uczestniczek będzie liczyć maksymalnie 15 osób. 
  2. Uczestniczka zobowiązuje się do samodzielnego dbania o własne bezpieczeństwo i stosowny do pogody ubiór. W czasie trwania szkolenia bierze pełną odpowiedzialność za udział w zajęciach, swoją kondycję psychiczną i fizyczną, konieczne do przyjmowania leki (jeśli jakieś przyjmuje) oraz ogólny stan zdrowia. Zaświadcza, iż jej stan zdrowia pozwala jej  na podjęcie takich aktywności, jak kąpiel leśna, terapia leśna i spacery w terenie przyrodniczym, a ewentualne ryzyko pogorszenia się samopoczucia ze względu na posiadane choroby ponosi osobiście.
  3. Uczestniczka zobowiązuje się nie oddalać od grupy w terenie leśnym, a zwłaszcza od prowadzących poza odległość kontaktu wzrokowego i głosowego, mieć naładowany i włączony telefon komórkowy przynajmniej w trybie wibracji, niezwłocznie poinformować osoby prowadzące telefonicznie (posiada nr tel. do osób prowadzących), jeśli zgubi się w terenie.
  4. Osoby prowadzące warsztaty (oraz firma Centrum Terapii Leśnej Katarzyna Simonienko będąca głównym organizatorem szkolenia w ramach działań Instytutu Ekoterapii Relacyjnej) nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody materialne powstałe podczas trwania warsztatów oraz wypadki, które mogą wynikać z uczestnictwa w zajęciach i wycieczkach terenowych, wystąpienie alergii, użądleń, ukąszeń komarów, kleszczy ani chorób z nimi związanych. Uczestniczki informuje się o konieczności zapewnienia sobie odpowiedniej profilaktyki, odzieży, repelentów, uważne sprawdzenie ciała po spacerze, rozważenie wcześniejszych szczepień przeciwko KZM (kleszczowe zapalenie opon mózgowych i mózgu) i odpowiedniego postępowania następczego. 
  5. Udział w aktywnościach jest w każdym momencie dobrowolny. W razie decyzji o rezygnacji z zajęć, zwłaszcza w ich trakcie, szczególnie w terenie przyrodniczym, uczestniczka osobiście poinformuje o tym osobę prowadzącą i bierze odpowiedzialność za swój samodzielny powrót. 
  6. Zajęcia stacjonarne mają w dużej mierze charakter analogowy. Prosimy o zabranie ze sobą notatnika oraz przyborów do pisania
  7. W czasie trwania zjazdów terenowych obowiązuje zakaz spożywania alkoholu, palenia wyrobów tytoniowych i używania substancji psychoaktywnych z wyjątkiem leków przepisanych przez lekarza.
  8. Udział w zjazdach terenowych mogą brać tylko osoby bez objawów infekcyjnych (np. podwyższona temperatura, duszności, ból gardła, ból głowy, kaszel) i zaostrzenia istniejących chorób przewlekłych.
  9. Uczestniczka zobowiązuje się przestrzegać zasad ochrony przyrody podczas trwania zajęć terenowych postępować z szacunkiem do otaczającej przyrody, innych uczestników i uczestniczek i personelu oraz zgodnie z aktualnymi przepisami. Jeśli podczas zajęć poweźmie informacje poufne od innych uczestniczek/uczestników, zobowiązuje się do zachowania dyskrecji oraz nieoceniania. Wspólnie dbamy o wspierającą, bezpieczną przestrzeń oraz dobrą atmosferę.
  10. Udział w szkoleniu jest płatny przed wydarzeniem: 2500 zł brutto od osoby (2200 zł brutto w cenie promocyjnej- całość płatna do końca sieprnia 2025r.). Opłata zawiera: część merytoryczną,  2 noclegi w 2 - osobowych pokojach oraz wegetariańskie posiłki, a także upominki o łącznej wartości około 250 zł. Gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 500 zł. O kolejności zapisów decyduje kolejność wpłat zaliczek. Opłatę należy uiścić dopiero PO MAILOWYM OTRZYMANIU AKCEPTACJI ze strony IER w odpowiedzi na przesłanie niniejszego formularza. W przypadku odwołania szkolenia przez organizatora wpłaty, w tym zaliczki, zostają zwrócone. Pełną kwotę wpłacamy najpóźniej do 01.10.2025 - w tym czasie będziemy domykać zapisy.

Wpłat należy dokonywać na konto, którego numer otrzymają Państwo po akceptacji zgłoszenia.

W tytule należy wpisać:

-zaliczka: zaliczka za „Krąg kobiet" 2025, imię i nazwisko

-opłata całościowa po opłaceniu zaliczki: pozostała opłata "Krąg kobiet" 2025, imię i nazwisko

-jednorazowa opłata za całość łącznie z zaliczką: opłata całościowa "Krąg kobiet" 2025, imię i nazwisko

Wystawiamy faktury na działalność/firmę, zarówno za zaliczkę, jak i za resztę wpłaty. Jeśli uczestniczka/uczestnik potrzebuje faktury, prosimy o zaznaczenie tej opcji w niniejszym formularzu przed  dokonaniem wpłaty, inaczej zostanie wystawiony paragon, procesu tego nie można cofnąć. 

  1. Program zajęć może ulec zmianie organizacyjnej (np. warunki pogodowe).
  2. Organizator zastrzega sobie możliwość odwołania lub zmiany terminu zajęć, po wcześniejszym kontakcie z osobą rezerwującą.
  3. Uczestniczki przyjmują do wiadomości i wyrażają zgodę na to, że w czasie trwania niniejszych warsztatów w ośrodku "Kadyny Folwark Hotel &SPA" mogą odbywać się równolegle inne imprezy bądź warsztaty/zajęcia edukacyjne. Gospodarze dołążą wszelkich starań by w przypadku takich okoliczności zapewnić uczestnikom kameralną przestrzeń warsztatową.
  4. Uczestniczki są świadome, że ekoterapia nie stanowi alternatywy dla leczenia tradycyjnego (farmakologicznego czy psychoterapii) i nie powinna być stosowana zamiast leczenia rekomendowanego przez lekarzy lub psychoterapeutów. Niniejsze warsztaty nie są szkoleniem psychoterapeutycznym ani psychoanalitycznym, mają charakter rozwojowy. 
  5. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego.

 

RODO

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia i nazwiska, adresu e-mail i numeru telefonu oraz nr konta i danych firmy niezbędnych do wystawienia faktury w związku z powyższym szkoleniem.
Administratorem danych osobowych jest Centrum Terapii Leśnej Katarzyna Simonienko z siedzibą w Białymstoku, ul. Wesoła 36/14, 15-306 email: info@ecotherapyinstitute.eu

Administrator przetwarza dane na podstawie obowiązujących przepisów (m.in. Rozporządzenia UE 2016/679 z dnia 27.04.2016). Mam prawo do dostępu do swoich danych, sprostowania ich, usunięcia z bazy, ograniczenia ich przetwarzania lub wycofania swojej zgody. Jeśli dane są przetwarzane w sposób niewłaściwy, mam prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, Prezesa UODO. Zgadzam się by dane były przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne ze względu na realizację celu. Podaję dane dobrowolnie. Dane mogą być przekazywane przez  administratora współpracownikom – osobom, które realizują szkolenie lub współpracują przy jego realizacji (zakwaterowanie, księgowość, administracja, kontakt z klientem w związku ze szkoleniem itp.)

W przypadku niewyrażenia zgody nie będą Państwo brali udziału w pamiątkowej sesji fotograficznej oraz nie będą Państwo fotografowani w trakcie kursu.