
Zapraszamy Was na wyjątkowe warsztaty oparte na psychologii jungowskiej – Krąg Kobiet w drodze do Pełni. Tematem przewodnim będą cztery jungowskie funkcje psychiczne: intuicja, intelekt, percepcja oraz uczucia, a zajmować się będziemy także procesem twóczym, snami, pracą z ciałem oraz opowieścią.
W rozumieniu Carla Gustava Junga, twórcy psychologii głębi, Pełnia (niem. Ganzheit, ang. wholeness) to centralne pojęcie związane z jego koncepcją indywiduacji, czyli procesu psychicznego prowadzącego do zintegrowania wszystkich aspektów osobowości. Proces ten trwa całe życie, lecz szczególnie wyraża się w jego drugiej połowie, kiedy stajemy się coraz bardziej dojrzałe. Znacie powiedzenie, że prawdziwe życie zaczyna się po czterdziestce, wcześniej to tylko wersja testowa? 😉 To trochę tak a propos…
Pełnia u Junga oznacza stan psychicznej całości, w którym różne elementy psychiki – świadome i nieświadome – zostają zintegrowane w jedno spójne „Ja” . To nie oznacza doskonałości ani stanu bez konfliktów, lecz świadomość i akceptację wszystkich aspektów siebie, również tych trudnych, wypartych czy sprzecznych.
Kluczowe pojęcia związane z Pełnią:
- Self (Jaźń) – według Junga to archetyp Pełni i centrum całej psychiki, zarówno świadomej, jak i nieświadomej. Self to więcej niż ego – jest nadrzędnym punktem odniesienia, do którego zmierza indywiduacja.
- Indywiduacja – proces dochodzenia do Pełni, czyli do urzeczywistnienia Jaźni. Wymaga integracji:
- Cienia – wypartych, nieakceptowanych aspektów siebie,
- Animy/Animusa – pierwiastków płci przeciwnej w psychice (u mężczyzny: anima, u kobiety: animus),
- Persony – społecznej maski, którą nosimy w relacjach z otoczeniem.
- Pełnia ≠ ego – Jung wyraźnie odróżnia ego (świadome „ja”) od Pełni. Ego to tylko część psychiki, która musi nauczyć się współistnieć z głębszymi, często nieświadomymi warstwami.
Symbolika Pełni
Jung uważał, że Pełnia często objawia się w symbolach mandali, czworokąta, krzyża, koła – form, które wskazują na jedność i równowagę przeciwieństw. Formy te zwykle zawierają w sobie cyfrę cztery, która wg niego symbolizuje doskonałość. Wewnętrzny rozwój i indywiduację odwołuje też do procesów alchemicznych, czerpiąc z bogatej symboliki nie tylko samej alchemii, ale też różnorodnych mitologii i kultur.

Cztery funkcje psychiczne są kluczowym elementem typologii psychologicznej C.G. Junga. Stanowią one sposób, w jaki człowiek poznaje rzeczywistość i reaguje na nią – czyli jak przetwarza informacje i podejmuje decyzje.
Jung podzielił funkcje psychiczne na dwie główne grupy:
- Funkcje poznawcze (percepcyjne) – odpowiadają za to, jak postrzegamy świat:
Percepcja zmysłowa – odbieranie rzeczywistości przez zmysły; skupienie na faktach, detalach, tym co konkretne i obecne tu i teraz.
Intuicja – postrzeganie przez nieświadome przeczucia, symbole, obrazy; orientacja na możliwości, przyszłość, znaczenia ukryte.
- Funkcje oceniające (racjonalne) – odpowiadają za to, jak oceniamy i reagujemy na to, co postrzegliśmy:
Myślenie – ocenianie rzeczywistości w oparciu o logikę, obiektywne zasady, analizę i strukturę.
Odczuwanie – ocenianie rzeczywistości przez pryzmat wartości, relacji, emocji i znaczenia dla osoby.
Każdy człowiek ma wszystkie cztery funkcje – ale w różnym stopniu rozwinięcia:
Jedna z nich dominuje – to funkcja dominująca, najczęściej używana, najlepiej rozwinięta.
Dwie kolejne są funkcjami pomocniczymi – wspierają funkcję dominującą, choć są mniej świadome.
Ostatnia, najsłabiej rozwinięta, to funkcja czwarta (inferior function) – zazwyczaj nieuświadomiona, często nieakceptowana lub trudna.
Funkcje psychiczne mogą być skierowane na zewnątrz (ekstrawertycznie) lub do wewnątrz (introwertycznie). To oznacza, że np. myślenie ekstrawertyczne różni się od myślenia introwertycznego:
Myślenie ekstrawertyczne – oparte na zewnętrznych zasadach, logice świata.
Myślenie introwertyczne – bardziej subiektywne, refleksyjne, ukierunkowane na wewnętrzne idee. Z tych funkcji Jung wyodrębnił 8 typów psychologicznych:
Ekstrawertyczne i introwertyczne wersje każdej z czterech funkcji dominujących, czyli np. ekstrawertyczny intuicyjny, introwertyczny czuciowiec itd.

Podczas październikowych warsztatów porozmawiamy sobie u funkcjach psychologicznych i spróbujemy doświadczyć każdej z nich:
1.Percepcja:
- zanurzymy się w Przyrodzie z zaangażowaniem wszystkich zmysłów poprzez ćwiczenia aktywujące ich działanie, kąpiel leśną i mindfulness w naturze
- popracujemy z ciałem dzięki ćwiczeniom oddechowym i wspólnym aktywnościom tanecznym niewymagającym żadnych wcześniejszych umiejętności
2. Myślenie:
- przyjrzymy się teoretycznym założeniam procesu indywiduacji
- zatrzymamy przy fragmentach książki „Mapa Duszy” M. Steina
3. Uczucia:
- przyjrzymy się naszym emocjom i uczuciom w kontakcie z Przyrodą, w Kręgu, w relacjach z istotami innymi niż ludzkie
4. Intuicja:
- doświadczymy kontaktu z nieświadomością poprzez wspólną przestrzeń wymiany marzeń sennych
- popracujemy z metaforą i symbolami za pomocą narzędzi takich jak karty metaforyczne
- stworzymy przestrzeń do snucia wspólnych opowieści i poszukamy ich znaczenia indywidualnego i zbiorowego
- poruszając temat kamienia filozoficznego, stworzymy biżuterię z naturalnych kamieni i przyjrzymy się jej symbolice osobistej i zbiorowej
- poszukamy metaforycznych i symbolicznych treści w Przyrodzie podczas kąpieli leśnej
Prowadząca: zajęcia poprowadzi dr n. med. Katarzyna Simonienko, psychiatra, certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych i terapii leśnej, w trakcie szkolenia z psychologii głębi w Stowarzyszeniu Analityków Jungowskich, autorka książek „Nerwy w las. Jak odnależć spokój i radość życia”, „Lasoterapia”, „Terapia lasem w badaniach i praktyce”. Dr Simonienko posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu leśnych spacerów terapeutycznych bazujących na pracy ze zmysłami, metaforą i symbolem oraz zajęć ekoterapeutycznych. Certyfikat ekoterapeutki ukończyła na jungowsko zorientowanej Pacifica Graduate Institute, USA. Regularnie pracuje z nieświadomością podczas indywidualnej szkoleniowej analizy jungowskiej.

Miejsce:
Przepiękny, położony w pobliżu lesistego Rezerwatu Kadyny oraz Zalewu WIślanego
Kadyny Folwark Hotel & SPA
ul. Kadyny 18
82-340 Tolkmicko
https://kadyny.com.pl/
Czas: 24.10.2025 piątek (od godziny 11:00) – 26.10.2025 niedziela (do godziny 16:00)
Cena: w promocyjnej cenie 2200 zł brutto – cena obowiązuje przy wpłaceniu pełnej kwoty do końca sierpnia 2025r.
Od 01.09.2025: 2500 zł brutto – cena regularna (wystawiamy faktury)
W zakresie opłaty:
– warsztaty teoretyczne i praktyczne
– wyżywienie wegetariańskie (3 posiłki)
– noclegi w pokojach 2 – osobowych
– materiały i upominki o łącznej wartości około 250 zł
Warsztaty rozpoczynają się w piątek przed południem, pierwszym przewidzianym posiłkiem jest obiad, a kończą w niedzielę po południu – ostatnim przewidzianym posiłkiem również jest obiad.
Zapisy: przez poniższy formularz. Obowiązuje kolejność
zgłoszeń. Prosimy o przesłanie formularza i oczekiwanie na email zwrotny
potwierdzający miejsce na kursie oraz zawierający numer konta do wpłat.
Gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 500 PLN w
ciągu 5 dni roboczych od daty otrzymania w/w maila.
Zapraszamy i do zobaczenia w terenie!